The Journal Gazette
 
 
Tuesday, September 28, 2021 1:20 am

HIGH SCHOOLS

Soccer

BOYS

HERITAGE 4, WOODLAN 0

Heritage 2 2 4
Woodlan 0 0 0

G—Reece 2, Martinez, Lomow. A—Hale, Martinez, Lepper.

ISCA POLL

CLASS 3A

1. Fishers, 2. Noblesville, 3. Castle, 4. Chesterton, 5. Valparaiso, 6. Penn, 7. Lake Central, 8. Elkhart, 9. Zionsville, 10. Carmel, 11. Hamilton SE, 12. Westfield, 13. Ev. Memorial, 14. Northridge, 15. Perry Meridian, 16. Plainfield, 17. WL Harrison, 18. Munster, 19. Lawrence North, 20. SB Adams

CLASS 2A

1. Canterbury, 2. West Lafayette, 3. Guerin Catholic, 4. Concordia, 5. Speedway, 6. Mishawaka Marian, 7. Gibson Southern, 8. Heritage Hills, 9. Bishop Dwenger, 10. Lawrenceburg, 11. Culver Academies, 12. SB St. Joseph, 13. Tri-West, 14. Yorktown, 15. Northwestern, 16. Oak Hill, 17. Bremen, 18. Washington, 19. Crawfordsville, 20. Batesville

CLASS A

1. Park Tudor, 2. Providence, 3. University, 4. North White, 5. Kouts, 6. South Knox, 7. Forest Park, 8. Faith Christian, 9. Jac-Cen-Del, 10. Lutheran, 11. Heritage Christian, 12. Illiana Christian, 13. Southwestern, 14. Cascade, 15. South Ripley, 16. Westview, 17. Carroll, 18. Northeast Dubois, 19. Switzerland County, 20. Providence Christo Rey

GIRLS

ISCA POLL

CLASS 3A

1. Noblesville, 2. Homestead, 3. Carmel, 4. Hamilton SE, 5. Bloomington South, 6. North Central, 7. Columbus North, 8. Center Grove, 9. Saint Joseph, 10. Zionsville, 11. Castle, 12. Evansville Reitz , 13. Guerin Catholic, 14. Plainfield, 15. Chesterton, 16. East Central, 17. Mt Vernon, 18. Penn, 19. Crown Point, 20. Fishers

CLASS 2A

1. Bishop Chatard, 2. Cathedral, 3. Ev. Memorial, 4. Mishawaka Marian, 5. Park Tudor, 6. Brebeuf, 7. Ev. Mater Dei, 8. Lawrenceburg, 9. Tri West, 10. Leo, 11. Silver Creek, 12. Heritage Hills, 13. Western, 14. Lafayette Central Catholic, 15. Hamilton Heights, 16. West Lafayette, 17. Culver Academy, 18. Batesville, 19. Hanover Central, 20. Gibson Southern

CLASS A

1. Heritage Christian, 2. Evansville Christian, 3. Forest Park, 4. Canterbury, 5. Argos, 6. Providence, 7. Faith Christian, 8. Northeast Dubois, 9. Speedway, 10. Tipton, 11. Andrean, 12. Westview, 13. Oldenburg, 14. Switzerland County, 15. Covenant Christian Demotte, 16. Boone Grove, 17. Cascade, 18. Lakewood Park Christian, 19. Southmont, 20. Monrovia

Tennis

BELLMONT 4, NEW HAVEN 1

Shiverly (B) d. Johnson 6-0, 6-0; Harris (B) d. Bears 6-1, 6-0; Henkenius (B) d. Eagleson 6-0, 6-0; Exner/McNeil (NH) d. Hirn/Huss (B) 6-4, 6-3; Schultz/Ball (B) d. Turner/Yoquelet 6-0, 6-0.

HUNTINGTON N. 3, COLUMBIA CITY 2

Rongos (CC) d. Kitchen 7-6 (8-6), 1-6, 6-0; Krider (CC) d. Daugherty 6-3, 6-3; Mickley (HN) d. Finefrock 7-6 (7-2), 6-3; Weill/Eckert (HN) d. Kunmichael/Pope 6-3, 6-3; Fusselman/Zahn (HN) d. Wilson/Crawford 6-1, 6-0.

NORWELL 5, WAYNE 0

Ottinger d. Keirns 6-0, 6-2; Mishler d. Bruce 6-1, 6-1; Payne d. Aung 6-1, 6-0; Zimmer/Frauhiger d. C. Dantzer/L. Dantzer 6-2, 6-2; Graft/Chaney d. Griggs/Zwick 6-2, 6-0.

HOMESTEAD 3, WESTVIEW 2

Meier (H) d. I. Hostetler 6-1, 6-1; E. Hostetler (Wv) d. Sagan 6-1, 7-6; Beachy (Wv) d. Cowan 6-4, 6-1; Graber/Otten (H) d. Rogers/Schwartz 6-1, 6-0; Holliday/Steinacker (H) d. Bender/J. Hostetler 5-7, 6-4, 6-1.

CANTERBURY 4, MARION 1

Kulkarni (C) d. Spitzer 6-2, 2-6, 6-2; Sun (C) d. Sebastian 6-3, 6-1; Liu (C) d. Maki 3-6, 6-3 ,6-2; Metzger/Spitzer d. Lewis/Reeves 6-1, 7-6, (7-5); Jain/Singh (C) d. Lebrero/Terhune (M) 6-3, 6-0.

DEKALB 3, LEO 2

Brandenberger (L) d. Holwerda 6-1, 6-0; Kr. Nagel (D) d. Roth 6-2, 6-1; Derrow (D) d. Copeland 6-2, 6-1; Ehmke/Ki. Nagel (D) d. Hoekema/Roselle 6-2, 6-2; Lagrange/Mott (L) d. Fetter/Stuckey 0-6, 6-1, 6-4.

AREA SECTIONALS

CARROLL

M1: Churubusco vs. Leo

M2: Northrop vs. Carroll

M3: Snider vs. M1 winner

M4: Blackhawk Christian vs. M2 winner

Championship: M3 winner vs. M4 winner

CONCORDIA

M1: Bishop Dwenger vs. South Side

M2: Concordia Lutheran vs. New Haven

M3: North Side vs. M1 winner

Championship: M2 winner vs. M3 winner

HOMESTEAD

M1: Homestead vs. Wayne

M2: Bishop Luers vs. Canterbury

Championship: M1 winner vs. M2 winner

NORWELL

M1: Huntington North vs. Bellmont

M2: South Adams vs. Bluffton

M3: Adams Central vs. M1 winner

M4: Norwell vs. M2 winner

Championship: M3 winner vs. M4 winner

DEKALB

M1: Prairie Heights vs. Angola

M2: Fremont vs. DeKalb

Championship: M1 winner vs. M2 winner

EAST NOBLE

M1: Lakeland vs. West Noble

M2: Central Noble vs. Westview

M3: East Noble vs. M1 winner

Championship: M2 winner vs. M3 winner

WARSAW

M1: Columbia City vs. Tippecanoe Valley

M2: Warsaw vs. Wawasee

M3: Whitko vs. M1 winner

Championship: M2 winner vs. M3 winner

Volleyball

HOMESTEAD 3, SOUTH SIDE 0

Homestead 25-25-25: Aces—Tindall 8. Assists—Blaufuss 8. Digs—Sipe 9. Kills—Brown 4

South Side 6-11-12: Individual statistics not available

CARROLL 3, CONCORDIA 0

Carroll 25-25-25: Aces—Matney, Gisslen 1. Assists—Gisslen 18. Digs—Gisslen 9. Kills—Frey 15.

Concordia 23-19-23: Aces—Betts 2. Assists—Vnuk 31. Digs—Betts 15. Kills—Betts 11.

NORTHRIDGE 3, WAWASEE 1

Northridge 16-25-25-25: Individual statistics not available

Wawasee 25-18-14-19: Aces—vazquez 5. Assists—Allen 37. Digs—Allen 10. Kills—Konieczny 16.

ADAMS CENTRAL 3, NORWELL 0

Adams Central 25-25-26: Individual statistics not available

Norwell 15-8-24: Aces—Dach 1. Assists—Wenger 12. Digs—Toliver 12. Kills—Mitchell 4.

NEW HAVEN 3, BLUFFTON 1

New Haven 25-25-25-25: Aces—Brant, Weikel 5. Assists—Weikel 27. Digs—Brant 21. Kills—Koepke 12.

Bluffton 27-17-9-18: Aces—Reiff 3. Assists—Baumgartner 15. Digs—Drayer 21. Kills—Reiff 9.

Subscribe to our newsletters

* indicates required
Newsletters